Cuma, 12 Ağustos 2022
.
.
Gündem

GÖNÜLAL: “EREĞLİ'YE HİZMET HANGİ SEVİYEDE?”

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ereğli’ye yapılan hizmetlerin hangi seviyede olduğunu sorarak, Büyükşehir yasası ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Ereğli’yi çok fazla önemsemediğini iddia etti.

Tarih
41605 Toplam Gösterim
GÖNÜLAL: “EREĞLİ'YE HİZMET HANGİ SEVİYEDE?”

CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Büyükşehir yasasının Ereğli’ye hizmet noktasında sıkıntılar çıkardığını söyledi. Gönülal; “30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra yürürlüğe giren yeni Büyükşehir yasası ile birlikte belirtilen kriterlere uymayan belde belediyeleri kapatılmış, personelleri ilçe belediyelerine nakil olmuş, ilçe belediyelerinin de özellikle belediye gelirlerine önemli katkı sağlayan  birimleri Büyükşehir Belediyesi bünyesine devredilmiştir. İlçemizin, Büyükşehir yasası ile birlikte merkeze uzaklığının 150 kilometre olması ve bağlanan belde belediyeleri ile birlikte hizmet alanının daha da genişlemesi Ereğli’miz gibi büyük ölçekli ilçe belediyelerinde hizmete ulaşım anlamında büyük sorunlar doğurmaktadır” dedi.

“GELİRİN ÇOĞU BÜYÜKŞEHİRE DEVREDİLDİ AMA AYNI ORANDA HİZMET ALINMIYOR”

Büyükşehir yasası ile birlikte ilçe belediyelerinin gelir kaynaklarından birçoğunun Büyükşehir Belediyesine geçmesine karşın hizmet noktasında istenilen sonucun alınmadığının altını çizen Gönülal şunları söyledi: “2014 yılından bu yana yaklaşık 7.5 yıllık süreci değerlendirdiğimizde, önemli gelir kalemlerinden olan su gelirleri, ulaşım gelirleri (Otogar) Büyükşehir Belediyesine devredilmiş, İller Bankasından gelen paradan Büyükşehire devralan  personeller için ilçe belediyeleri den belli bir tutar her ay kesilmekte, bazı vergi kalemleri de dönemsel olarak Büyükşehir Belediyesine ödenmektedir. Bu süreçte ilçemizden devir olan gelirler ile alınan hizmeti değerlendirdiğimizde aynı orantıda bir hizmet alınmadığı görülmektedir. Örneğin ana bölgelerin caddelerin asfaltından, peyzaj çalışmalarına kadar tüm hizmetler Büyükşehirin sorumluluğunda olduğu halde halen çoğu yerde asfalt dökümü olsun, sulama, peyzaj hizmetleri ilçe belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Yıllardır Ereğli’mize yapımı dile getirilen ama bir türlü yapılamayan Yeni Ereğli Hali acaba ne zaman yapılacak? Karapınar, Halkapınar gibi çevre ilçelerimize baktığımızda hizmet anlamında Büyükşehirden ciddi anlamda faydalanmakta iken bunu ilçemizde görememekteyiz. Ayrıca bu süreçte devrolan beldelere hizmet konusunda da ciddi sorunlar vardır. Sürekli Ereğli’ye hizmet yağacak şeklinde paylaşımlar yapılmakta fakat göze değer bir hizmet yoktur. Sonuç olarak diyeceğimiz halkımız Büyükşehir Belediyesinin yetki ve görev alanı dahilinde devrettiğimiz gelirlerimiz ölçüsünde güzel memleketimize amacına uygun yapıcı kalıcı, gerçek hizmet beklemektedir.”

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE