Perşembe, 29 Eylül 2022
.
.
Gündem Ekonomi

EREĞLİ OTOGARINA BAYRAM GELMEDİ!

Akaryakıt zamları sonrası otobüs bilet ücretleri de arttı. 4 kişilik bir ailenin bayram için şehir dışına gidiş-dönüş biletleri asgari ücrete dayanırken aile olarak tatil yapmak da hayal oldu. Öte yandan eski bayramlarda 1 ay öncesinden biletlerin satıldığını ve otobüslerin dolduğunu aktaran Lüx Ereğli Seyahat Firması Yöneticisi Ekim Kaya, şimdi doluluk oranının düştüğünü ve Ereğli otogarına bayram gelmediğini söyledi.

Tarih
43175 Toplam Gösterim
EREĞLİ OTOGARINA BAYRAM GELMEDİ!

Akaryakıtta art arda yapılan zamların ardından şehirlerarası sefer yapan otobüslerin bilet ücretleri de yüzde yüzün üzerinde arttı. Artan bilet fiyatları nedeniyle yolcu sayısı düşerken, birçok firmada kapanma noktasına geldi. Bayram öncesi firma firma gezerek en ucuz fiyatlı bileti bulmak için araştırma yapan vatandaşlar da, şehirlerarası otobüs firmalarından beklediğini bulamadı. Ereğli42 Haber Gazetesi olarak Ereğli’de bayram öncesi otobüs firmalarının hangi konumda olduğunu Ereğli’nin tek seyahat firması olan Lüx Ereğli Seyahat Firması Yöneticisi Ekim Kaya’ya sorduk.

“LÜX EREĞLİ FİRMASI 1995 YILINDAN İTİBAREN FAALİYETİNE DEVAM EDİYOR”

Ereğli’de seyahat firması olarak uzun zamandır faaliyetlerine devam eden Lüx Ereğli Seyahat firması hakkında açıklama yapan Kaya; “Lüx Ereğli Seyahat 1995 tarihinde Ereğli’de otobüsçülük yapanlar tarafından kuruldu. 1996 yılında 26 adet O 403 o zamanın son sistem araçlarıyla bugüne kadar kendi filosunu yenileyerek filosundaki araç sayılarını artırarak bugünlere geldi. Şu an pandemiden etkilenme dolayısıyla 30 aracımız vardı. Şu an 25 araca indirdik. Çünkü sektörün durumu ortada. Pandemiden önce personel sayımız 200 civarındaydı. Şu an 120-130 civarlarına düştük. Pandemi en çok bizim sektörümüzü etkiledi. Bu yüzden personel sayımızda da azalma oldu. Araç sayımızda da. Şu an Ereğli’nin en çok istihdam sağlayan firmalarından biriyiz” dedi.

“AKARYAKIT FİYATLARI SEKTÖRÜ ETKİLİYOR”

Akaryakıt fiyatlarının sektörü yoğun bir şekilde etkilediğini kaydeden Kaya; “Bizim temel giderimiz akaryakıt. Akaryakıt temel giderimiz olduğu için örneğin; ‘8 ay önce 10 lira ödediğimiz akaryakıt gideri şu anda 20-25 lira civarlarına çıktı.’ Bizde fiyat listesini Konya’da her firmanın temsilcisi ortak olarak belirler. Belirlenen liste fiyatlarına bazen uyamıyorsun. Mesela İstanbul bilet fiyatı normalde 450 TL ama biz bunu uygulamadık. 380 TL olarak belirledik. Şimdi vatandaş için 380 TL gerçekten büyük para. Asgari ücretin 4250 TL olduğu bir memlekette 380 TL bilet fiyatı büyük bir para. Dönüp de bizim taraftan baktığınızda otobüs ortalama gidiş dönüşte 50 kişi olmazsa bizim masrafımızı karşılamıyor. Bizim otobüslerimiz 50 kişilik. 2+2 şeklinde çalışıyor. Yani İstanbul’a 20 kişi gidip 20 kişi dönmediği zaman zarar ediyor. Artı 800 TL’ye aldığımız lastik fiyatları 10 bin TL civarlarında. Yani bir otobüsün günlük ortalama 500 TL lastik gideri var. Gelen zamlara otobüs firmaları yetişemez oldu. Bizim sektörde bizim tarafımızdan baktığımızda uygulanan fiyat tarifeleri yeterli değil. Gerçekten sektör zor durumda. Ama vatandaş açısından baktığımız zamanda fiyatlar gerçekten yüksek. Enflasyona hem vatandaş hem de bizler yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.  

“BU BAYRAM DOLULUK ORANI ÇOK YOK”

Her bayram doluluk oranında artış gösteren seyahat firmalarının bu bayramda akaryakıt fiyatlarından kaynaklı olarak sıkıntı yaşadığının altını çizen Kaya, bilet fiyatlarının da etkilendiğini ve vatandaşların seyahate yönelmediğini sözlerine ekleyerek şunları söyledi: “Pandemiden önce ek seferlerimiz daha fazla olurdu. Bu tatilin uzamaması ve insanları alım gücünün düşmesinden dolayı yoğun bir talep yok. Örneğin bu süreçte İzmir’den İstanbul’dan bizim ek araçlarımız çıkardı. Şu anda vatandaşlar bu süreci şu 3 günlük zaman dilimine sığdırmaya çalıştı. Aşırı bir yoğunluk yok. Bir sirkülasyon bir hareketlilik var ama aşırı yoğunluk yok. Sonuç olarak şöyle bir durum var. Eskiden biz insanları bayramlarda Ereğli’ye getirir, bayram sonu Ereğli’den götürürdük. O zamanın şartlarında para kazanıp sonraki sakin olan 2 aylık 3 aylık süreçte kazancımızla kendimizi idare edebilirdik. Şu an bayramda para biriktirip yazın para biriktirip kışı bununla geçirmemiz gerekiyorken biz para biriktiremiyoruz. Yaklaşık 3 senedir pandemi başladığından beri süreç böyle gidiyor. Hep kendi imkanlarımızla ayakta durmaya çalışıyoruz. Ama sektör ve bizim işlerimiz zor durumda. Çok şükür bir şekilde idame ettirebiliyoruz. Ama para kazanma noktasında bizler para kazanamıyoruz.”

“SEYAHAT FİRMALARI PARA KAZANAMADIĞI İÇİN REKABET ORTAMI PEK OLMUYOR”

Seyahat firmalarının yaşadığı zorluklardan dolayı rekabet ortamının pek olmadığını da açıklayan Kaya; “Artık para kazanıp kazanmama durumu olmadığı için bir rekabet ortamı olmuyor. Şöyle bir durum var. Biz en büyük rekabeti devlet ile yapıyoruz. Örneğin hızlı tren bilet fiyatları bizim bilet fiyatlarımızın çok çok altında. Maliyetlerimizin çok çok altında. Bizim en büyük rakibimiz rekabet ettiğimiz tren ve uçaklar. Gelişmiş ülkelerin hepsinde uçak ve tren ön plandadır. Otobüs biraz daha geri plandadır. Turizm amaçlı kullanılır genelde. Gönül ister bizim ülkemizde böyle olsun. Ama şöyle bir durum var. Bu sektörden evine ekmek götüren insanlar var. Ereğli için söyleyelim petrolcüsü, lastikçisi, otogar çalışanı, belediye çalışanı vb. Baktığımızda Ereğli’de bile ortalama 10 – 15 bin kişi otogar sayesinde ekmek yiyor. Bunu Türkiye’ye yorumladığımız zaman çok çok büyük rakamlar. Gönül ister gelişmiş ülkelerdeki gibi bizim ülkemizde de hızlı tren ve uçak taşımacılığı artsın ama şartlar zemin ona uygun olmadığı için otobüs taşımacılığı fazla. Şöyle bir durum var. Bizim en büyük rakibimiz bu yüzden uçak ve tren. Onların fiyatlarına yetişemiyoruz” şeklinde konuştu.

“BAYRAM EREĞLİ OTOGARINA UĞRAMADI”

Seyahat firması sektörüne bu sezon bayram gelmesine rağmen bayramın uğramadığının altını çizen Kaya şunları kaydetti: “Bu bayram Ereğli otogarına bayram gelmedi. Bayramı yaşayamıyoruz. Neden yaşayamıyoruz? Para kazanamıyoruz, para biriktiremiyoruz. Karınca misali biz yazın topladığımızı kışın yememiz gerekiyor. Ama biz bayramda para kazanamadık. Sezonda para kazanamadık 2-3 senedir. Bu sezon ne olur bilmiyorum ama bu bilet fiyatlarıyla aşırı para kazancının olacağını düşünmüyorum.”

“BİZLERİN PARA KAZANAMAMASI EREĞLİ’Yİ DE ETKİLİYOR”

Ereğli’de sektörün para kazanamamasının Ereğlili vatandaşları etkilediğine de vurgu yapan Kaya; “Bizlerin para kazanamaması Ereğli’yi ve yolcularımızı etkiliyor. Biz normalde 2-3 senede bir kendi filomuzu yeniliyorduk. Eski otobüslerimizi verir yenisini alırdık. Otobüs her zaman 300 bin Euro. Şu an 300 bin Euro’yu hesapladığınız zaman, Euro 3 TL iken şu an fiyat farkı çok fazla. Bugün 4-5 milyona otobüsü aldığınız zaman bunu karşılama şansınız yok. Bu yüzden filomuzu yenileyemiyoruz. Burada da Ereğli kaybediyor. Biz kaybediyoruz” dedi.

“DEVLETİMİZDEN AKARYAKIT NOKTASINDA İNDİRİM BEKLİYORUZ”

Seyahat firmalarının ayakta kalabilmesi için tren ve uçak firmalarına uygulanan akaryakıt indiriminin otobüs firmalarına da yapılmasını kaydeden Kaya; “Bizim en büyük talebimiz uçaklara, trenlere verildiği gibi bizlere de desteklerin verilmesi. Çünkü Türkiye’de insanlar seyahat etmeyi çok seviyor. İnsanların alım gücü düştüğü için mesela bize de ve tarımla uğraşan çiftçilerimize de uçakta olduğu gibi yakıt indirimi yapılabilir. Otobüs değişimlerimizde 1990’lı yıllarda olduğu gibi teşvik sağlanabilir. Biz eskiden 150 bin Euro’ya otobüs satıyorduk. Bundan 4-5 sene önce. 300 bin Euro’ya otobüs satın alıyorduk. Buda 450-500 bin TL gibi bir para yapıyordu. Bu durumda bizleri zorlamıyordu. Şu anda otobüslerimiz değer kazandı ama enflasyona yenildi. Otobüslerimiz 2 Milyon ama yeni alacağımız otobüsler 4-5 milyon arasında olduğu için bizim 3 sene de o aradaki makası kapatma gibi bir şansımız yok. Devletten de en büyük isteğimiz sektör zor durumda. İnsanların dayanabilecek güçleri azaldı. Bizler pandemiyle beraber bu zamana kadar hep kendi kazançlarımızdan devam ettik. Devletimiz büyük bir devlet. Bizlere faydalı olma noktasında da yakıt noktasında bir indirim olursa bizde bunu vatandaşa yansıtırız. Sonuç olarak sektör bir şekilde devam eder. Sektör iyi günler geçirmedi ve daha da kötü günler bekliyor” diye konuştu.

Kaya, son olarak Lüx Ereğli Seyahat firması olarak tüm Türk-İslam aleminin ve Ereğlili vatandaşların Ramazan Bayramını kutladı.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE