Cuma, 12 Ağustos 2022
.
.
Yazar: Veli Peker
Veli Peker
DANABURNU

DANABURNU

Ülkemizde hemen hemen her yerinde görülmektedir. Bu böcek yaşamının büyük bir kısmını toprak altında geçirmektedir, bundan dolayı gözleri dumura uğramış başı ise öne doğru gelişme göstermiştir. Danaburnu erginleri 6-7 cm boyunda, açık veya koyu kahverengi ve oldukça iri böceklerdir.

Danaburnunu toprak üstünde pek görmemiz mümkün değildir. Bu böceği daha çok verdiği zarardan tespit ederiz. Genellikle yaşama yeri olarak, galeri açmaya uygun olan kültüre alınmış; nemli, bol humuslu, killi-kumlu toprakları seçerler. Danaburnu geceler daha aktiftir. Kapalı nemli havaları sever.

Danaburnu yılda 1 döl verir, kışı nimf ve ergin şeklinde geçirirler. Dişiler yaklaşık 100 ile 150 yumurta bırakabilir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken zararlı bir böcek türüdür

Zarar şekli:

Ergin ve nimfleri toprak içinde galeri açarak ilerlerken rastladıkları tohum, kök, yumru gibi her tür bitkisel materyali kemirerek zarar verirler.

Özellikle yeni dikilmiş veya yeni çimlenmiş sebze fidelerinin köklerini keserek kurumalarına neden olur ve yumrulu sebzelerin de yumrularını kemirirler. Ülkemizin her tarafında yaygındır.

Zararlı Olduğu Bitkiler:

Çok sayıda bitkide zarar yapmaktadır bundan dolayı polifak zararlıdır.

En çok sebzeler, çeltik, buğday, mısır, ayçiçeği, tütün, pamuk, süs bitkileri, meyve ve orman fidanlarında zarar yapar.

Kültürel önlemler:

Toprağın zamanında ve iyi şekilde işlenmesiyle de zararlının toprak altında bulunan yaşam ortamları bozularak açığa çıkan yumurta, nimf ve erginlerinin sıcak ve doğal düşmanlar tarafından imhası sağlanmış olmaktadır.

Zararlının, gübreli ve sıcak toprakları sevmesinden hareketle, bahçelerin uygun yerlerine yaz sonuna doğru yanmamış çiftlik gübresi kümeleri bırakılarak ilkbaharda burada toplanan nimf ve erginlerin öldürülmesi popülasyonu azaltma bakımından oldukça yararlıdır.

Arazide belirlenen yerlerde çukurlar açılarak yem tuzakları kullanılmaktadır.

Kimyasal mücadele:

Kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında en yakın il veya ilçe müdürlüklerine başvurulmalıdır.

Yazar İçeriğini Paylaşın :

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE