Pazar, 24 Ekim 2021
.
.
Yazar: Veli Peker
Veli Peker
DAL KANSERİ  (ETMEN NECTRİA GALLİGENA)

DAL KANSERİ (ETMEN NECTRİA GALLİGENA)

Dal kanseri hastalığı ılıman iklimin görüldüğü ve bu iklim dışında da farklı coğrafyalarda da görülen önemli bir hastalıktır. Görüldüğü yerlere örnek olarak verebileceğimiz noktalardan bazıları şunlardır; Avrupa ülkelerin de yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bunun yanında İran, Yeni Zelanda, Japonya, Suriye, Güney Afrika, Uruguay, Kuzey Şili, dede görülmektedir.

Dal kanserini konukçu listesi oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ahu dudu, böğürtlen, fındık, dut, yabani kiraz, armut, elma, ayva, kayısı, şeftali, dal kanserinin konukçuları arasındadır.

Dal kanseri genç ağaçlarda büyük ölçüde kayıplara neden olabilmektedir, hastalık ağaçların dallarından başlayarak geriye doğru ölüm gerçekleşir, bu sürecin sonunda ise ağaç tamamen ölmesiyle sonlanır. Hastalık bitkinin her döneminde görülebilir. Hastalık bitkide oluşan yaralardan bitki dokusuna girerek yerleşir, ilk oluşan lekelerin fark edilmesi güçtür ancak ilerleyen zaman diliminde dal kanserin olduğu noktalardaki renk farklarından ve dokudaki tahribattan dolayı fark edilmesi kolaylaşır, bu seviyeye gelen hastalık oluşturduğu renk farkı belirginleşir ve teşhisinde bize kolaylık sağlar, hastalığın oluşturduğu renkler erguvani- kahverengi olan lekeler dikkatimizi çeker.

Kanserli doku genç dönemde ilk önce pürüzlü görünüm ile karşımıza çıkmaktadır, daha sonraki süreçte ise kansere yakalanmış dokuda ilerleyen süreçlerde dokuda çökme yaparak sürgünü tamamen sarardığı görülmektedir. Lekeler 1 yılını tamamladığında ise ortaları kuramaya ve dökülmeye başlar. Bitki yaranın çevresindeki sağlam dokularda hastalık ile mücadele etmeye başlar bunu da kallus oluşturarak yapar

(Kallus, kışın ağaç gibi bitkilerin fazla su alıp çürümelerini önleyen tıkayıcı, karbonhidratlı maddedir.)

Ancak sürekli patojenlerin saldırısına uğradığı için ağaç yarayı kapatamaz, yarayı kapatmak için oluşturulan kallus dokunun çevresinde konsantrik halkalar oluşur. Kapanmayan yaralarda hastalık bitkinin odun dokusuna kadar iner.

Bu hastalığın tipik belirtisi, orta odun kısma kadar açılmış kenarları şişmiş bir şekilde gelişen kanser yaraları şeklindedir.

Dal kanseri dondan, çeşitli sebeplerden zar görmüş yaralarda gelişme göstererek o bölge kurumalara neden olmaktadır, bu noktalar dalların birleşme noktalarında sıklıkla görülmektedir.

Dal kanseri enfekte ettiği dal ve diğer akşamlarda  uzun yıllar varlığını sürdürebilmektedir. Dal kanseri enfekteli dokudan sağlıklı olan dokuya ilerlemesi yavaştır, bu durum kanserin lokal olarak tanımlayabiliriz.

Fungus enfekte ettiği dokuda gelişimini sürdürür, bu süreçte oluşturduğu peritesyumlar, ekim ayı ile kasım ayı içerisinde  oluşturduğu askosporları doğaya dağılır. Yeniden oluşan enfeksiyonlar kış ve ilk bahar aylarında enfekte etmeye devam eder.

Bu hastalık bitkiye dalların kesilmesinden, budamada açılan yaralardan, don çatlamalarından, kuşların ve böceklerin açtığı yaralardan girebilir. Hastalık bir yara parazitidir. Hastalığın yayılmasında rüzgar ve yağmurun yanı sıra böceklerde etkili birer vektördür.

Yapılan kültürel işlemlerde maksimum özen gösterilmesi hastalığın kontrolünde büyük önem arz etmektedir. Eğitimli bilen bireylerin imkanlar dahilin de bahçeye gelmeleri üreticinin yararına olacaktır. Haftaya hastalığın kontrolü ve ilaçlama zamanı ile ilgili bilgimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. Ürününüz bereketli  gideriniz az, kazancınız bol olsun.

Yazar İçeriğini Paylaşın :

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE